Czas czytania: 2 minuty

Co to jest responsywna strona internetowa?

W 2018 roku przybyło 360 mln nowych użytkowników internetu. Wynik ten daje prawie milion nowych internautów każdego dnia. Na początku 2019 roku na świecie było 4,388 mld ludzi połączonych z internetem. Jest to 57% światowej populacji.
66% użytkowników przegląda internet na urządzeniach mobilnych! Nic dziwnego, że jednym z głównych trendów projektowania stron w roku 2019 jest podejście Mobile first, a RWD czyli Responsive Web Design jest od wielu lat standardem.

Strony internetowe Warszawa
Responsywna strona internetowa to strona która dopasowuje swoją szerokość i układ elementów do rozdzielczości na jakiej jest wyświetlana. Dzięki temu wyświetlanie jej na różnych urządzeniach (np. na smartfonie) jest wygodniejsze w odbiorze dla użytkownika.

Dlaczego strona powinna być responsywna?

Wygoda użytkowników jest najważniejszą ideą przyświecającą powstania idei RWD. Internauci chętniej powrócą na stroną która jest dostosowana do smartfona czy tabletu. Kolejnym niezmiernie istotnym aspektem posiadania strony responsywnej jest przychylne oko Googla dla opisywanych stron.
Blogi, strony i portale które, są oparte na nowoczesnej architekturze będą wyświetlać się na wyższych pozycjach. Niestety przestarzałe strony muszą się liczyć ze spadającą liczbą odwiedzin.
Responsywne strony stanowią też doskonałą alternatywę dla mobilnych stron internetowych, które są droższe w przygotowaniu ponadto pochłaniają więcej czasu przy aktualizacji treści, ponieważ musimy robić to dwukrotnie. Raz na wersji standardowej i raz w mobilnej. Mobilna strona internetowa jest bowiem osobno przygotowaną, dodatkową witryną która uaktywnia się jedynie na urządzeniach przenośnych.

Chcemy czy nie, musimy przyjąć do wiadomości że urządzenia mobilne sprawiły, że przeglądanie internetu się zmieniło. Konsumenci coraz częściej dokonują zakupów w sieci wyłącznie za pomocą smartfona, aby nie zostać w tyle zmień swoją stronę na responsywną.